Příroda na Maledivách

Nedotčená příroda patří k největšímu bohatství Malediv, která celoročně přiláká několik stovek tisíc nadšených turistů. Místní lidé se k přírodě chovají s velkou láskou a úctou, což samozřejmě vyžadují i od turistů. K nejúžasnějším místům patří křišťálové laguny, které jsou obklopeny korálovými útesy posetými pestrobarevnou flórou a bohatou podmořskou faunou.

Přírodní bohatství Malediv, v podobě přenádherných pláží a podmořského bohatství, je pevně spojeno se zvýšeným zájmem turistů o tuto destinaci. A právě nedbalé chování turisté je jednou z příčin ničení korálového ekosystému. Z tohoto důvodu byl roku 1989 vytvořen „Národní plán na ochranu životního prostředí“, který zahrnuje rozsáhlá bezpečnostní opatření vedoucí k ochraně podmořského i suchozemského životního prostředí.

Krásné pláže a čistá voda lákají ke koupání
Krásné pláže a čistá voda lákají ke koupání

K zásadním opařením patří zákaz těžby korálů ve vybraných lokalitách, lov želv a koupě předmětů vyrobených ze želvích krunýřů a korálů.

Flóra

Významnou plodinou a zároveň symbolem Malediv je kokosová palma, která se pěstuje na celém maledivském souostroví v rozsáhlých kokosovo - palmových hájích. Kokosová palma slouží domorodcům jako předmět všestranného využití. Kmen palmy se používá pro stavbu lodí, listy slouží při stavbě skromných obydlí a jako materiál pro výrobu nejrůznějších suvenýrů. Kokosové ořechy mají všestranné využití v kuchyni, používají se pro přípravu tradičních maledivských pokrmů. Ze skořápek se zhotovují přenádherné suvenýry, též slouží k výrobě provázků z kokosového vlákna nebo jako palivo.

K hojně pěstovaným stromům a keřům patří chlebovníky, arekové palmy, fíkovníky, banánovníky, mangovníky a pomerančovníky. Navzdory poloze maledivského souostroví, ležící v tropickém podnebném pásu, se na území nevyskytují žádné rozsáhlé tropické deštné pralesy, na některých ostrovech rostou menší deštné lesy. Ze zemědělských plodin se nejvíce pěstuje kukuřice, sladké brambory, tzv. batáty, proso a další druhy obilovin. Kvetoucí rostliny se vyskytují především v objektech hotelových resortů, jelikož půda ve volné přírodě je především písčitá a velmi chudá na živiny.

Nejrozsáhlejším rostlinným druhem jsou zelené traviny, které se vyskytují podél pobřeží ostrova zhruba ve dvaceti různých druzích. Místní písčitá půda svědčí některým druhům křovin, které jsou na maledivském souostroví nejčastěji zastoupeny vějířovkami, nazývanými magoo. Z kvetoucích keřů můžeme místy a pouze na některých ostrovech spatřit ibišky, nazývané domorodci dhiggaa.

Jediná přírodní rezervace, Kuda Bandos, se rozprostírá na ostrově Kudabodas, na který se pořádají jednodenní turistické výlety.

Fauna

K nejkrásnějším a nejzajímavějším živočichům patří ti, kteří žijí pod mořskou hladinou. Během šnorchlování se setkáme s hejny pestrobarevných korálových rybek, kraby a želvami, při hlubinném potápění můžeme obdivovat žraloky, rejnoky, mečouny, tuňáky a obří želvy.

Ze suchozemských živočichů, kteří se vyskytují na všech ostrovech, se můžeme setkat s hady, chameleóny, ještěrkami (agamy a scinkové) a varany.

Největší skupinu ptactva představují migrující druhy, z trvale usídlených můžeme spatřit racky a rybáky, které se vyskytují po celém souostroví.

Pobřeží ostrova obývají brodivý ptáci, spatřit můžeme čejky, vodouše či bekasíny, neobydlené ostrovy poskytují domov přenádherným volavkám.

K nejkrásnějšímu ptactvu patří pestrobarevný papoušek Alexandr, který se vyskytuje po celém území a patří k nejhlučnějším, zde žijícím zvířecím druhům.